Van egy magyar régió, ahová nagyon nem szabad bejutnia ennek a betegségnek

Ennek feltétele a szigorú protokollok fenntartása.

A csigaláz névre hallgató kór leginkább Afrikában volt elterjedt – eddig.
Egy ritka és súlyos betegséget figyeltek meg Európában a tudósok, mely a csigaláz (schistosomiasis) névre hallgat.
Ezt is ajánljuk a témában
Ennek feltétele a szigorú protokollok fenntartása.
A fertőzést főként parazita férgek okozzák, amelyek édesvízi csigákban élnek, és
fürdés vagy úszás során a bőrön keresztül jutnak be az emberi szervezetbe.
Eleinte csak a Szubszaharai Afrikában fordult elő, de az utóbbi években megjelent Európában is, főként Spanyolország, Korzika és Portugália területén. A The Telegraph arról számolt be kutatókra hivatkozva, hogy a fertőzés terjedését a megnövekedett migráció, a turizmus és a klímaváltozás is gerjeszti.
A klímaváltozás hatalmas változásokat fog okozni a vírus terjedésében. Egyes területek szárazabbá válnak, más területeket pedig eláraszt az árvíz, új víztesteket hozva létre. Ez ahhoz vezet, hogy a csigák megváltoztatják az előfordulási helyüket, ami a schistosomiasis előfordulásának növekedéséhez és terjedéséhez vezet, új helyeken okozva járványkitöréseket”
– osztotta meg negatív előrelátását Bonnie Webster, a Természettudományi Múzeum Csiga Tanszékének vezető kutatója.
A Korzikán előfordult esetek például Szenegálból érkezett emberekhez köthetőek, akik vélhetően vizeletükkel fertőzték meg a helyi csigapopulációt. A paraziták a vízből újra és újra bejuthatnak emberek szervezetébe, ahol akár évtizedekig is életben maradnak, és komoly szövődményeket okozhatnak, mint a hólyagrák, a meddőség, vagy a szervkárosodás.
Ha pedig a becsült adatokat nézzük, évente 15–20 ezer ember hal meg a fertőzés általi szövődményekben.
A betegség tünetei: kiütés, köhögés, magas láz, hasmenés, izom-, ízületi-, és gyomorfájdalom.
A betegség általában különösen szegény körülmények között élő közösségekben terjed a leggyorsabban: például mezőgazdasági vagy halászati munkát végzők körében, illetve olyan nők környezetében, akik fertőzött vízben végzik a mindennapi tevékenységeket. A gyermekek is kiemelten veszélyeztetettek a rossz higiéniai viszonyok miatt.
Bár létezik hatékony gyógyszer a kór ellen, a hozzáférés sok afrikai országban korlátozott, és az ellátás az amerikai segélycsökkentések miatt tovább romolhat.
2021-ben több mint 250 millió ember fertőződött meg a betegséggel az Egészségügyi Világszervezet (WHO) jelentése szerint.
A schistosomiasis jelenlegi terjedése komoly figyelmeztetés arra, hogy a klímaváltozás és a globális mozgások eredményeképp a trópusi betegségek már nem kizárólag a trópusi országokban jelentenek problémát.
Nyitóképünk illusztráció. Forrása: Science Photo Library via AFP